הכלים שנלמדים בסדנת הורות קשוב"ה (קשר שמתבסס ונבנה באמצעות הקשבה)

 

IMG 8472

זמן שלנו

 

זמן מיוחד זה מחזק את הקשר בין הורה לילד בזכות ההנאה המשותפת והאמון שנבנה ביניהם.


כלי זה מאפשר להורה להבין טוב יותר את עולמו של הילד ואת רגשותיו. בשונה מ"זמן איכות", בזמן שלנו הילד הוא ה'מוביל' וההורה קשוב לו והולך אחר רצונותיו. הפניות וחוסר ההתנייה של ההורה מאפשרים לילד לשחרר קשת רחבה של רגשות ולחזק את בטחונו העצמי.

  


 

IMG 09893הקשבה בין מבוגרים

 

אחת הדרכים שלנו להצליח באמת להקשיב לילדים שלנו היא דרך ההקשבה לעצמנו.

 

ב'יד ביד להורים' אנחנו מעודדים את ההורים לבנות לעצמם מערך תמיכה ומעניקים להם 'כלים להקשבה' בין מבוגרים (שותפות בהקשבה, מעגל הקשבה) שיעזרו להם בתהליך. הורה שמשתמש בכלים אלה באופן יעיל ורציף מצליח להיות מנהיג במשפחתו, ולהרגיש בטוח יותר בתפקידו כהורה. בעולם בו אנו ההורים נתונים בלחץ ומתח כה גדולים, ההקשבה בין מבוגרים יכולה להוריד את מפלס המתח ולייצר רוגע ושלווה. 

 

 


 


179064702הצבת גבולות

 

הצבת גבולות היא הדבר הכי טוב שאנו יכולים לתת לילדינו, כשהם 'מאבדים את הצפון' כדי שיוכלו לחזור ולהרגיש שוב בטחון ויציבות.

 

התנהגות לא הגיונית של ילדינו היא בעצם מסר של: "הצילו! מצב חירום רגשי" שהם שולחים לנו במעשים ולא במילים. זהו סימן לכך שהם אבדו את התחושה שהעולם בטוח והם מפוחדים, בודדים ומוצפים ברגשות.
ב'יד ביד להורים' אנו מציעים להורים דרך להציב גבולות בשלושה שלבים בצורה אפקטיבית. דרך ששמה גבולות על ההתנהגות ועדיין משאירה מקום לרגשות. 

 

 


  

IMG 8414הקשבה במשחק

 

המשחק הוא אחת הדרכים הטובות והמהנות ביותר להגיע לילדים שלנו.

 

כשאנחנו משחקים עם ילדינו, אנחנו ממשיכים להיות קשובים להם. בהקשבה במשחק אנחנו מקשיבים לצחוק והולכים בעקבותיו. לנו כהורים יש תפקיד מאד חשוב במשחק, והוא להציע כמה שיותר קרבה פיזית, חיבור רגשי ולא מעט רוח שטות (:

 


 

הישארות קשובההשארות קשובה

 

הקשבה לילד בוכה או שנמצא בהתקף זעם נקראת "השארות קשובה".

 

הורה שנשאר קרוב ומקשיב נותן לילד הזדמנות לשוב ולבנות את החיבור הדרוש למוח שלו כדי לתפקד. רק אז יוכל הילד ללמוד שוב, להנות ממשחק עם חברים ולהרגיש קרוב לאנשים שהוא אוהב