בדידות בהורות - מה יכול להחזיר את תחושת השבט?

יש תפקיד חשוב שאפשר למלא בחיי הורים וילדים מחוץ למשפחה. אין לתפקיד הזה שם רשמי: זה לא "סבא" או "דוד" או בן דוד." אנו משתמשים במילה "בעל ברית" לתאר את התפקיד.

כבעלי ברית, אתם יכולים לתת תמיכה חיונית להורה. ויש לכם את הכוח לדאוג לכך שהאדם הצעיר יצליח לשמור על תחושה חזקה של ערך עצמי. אתם יכולים להיות האדם שבוחר להיות אכפתי, ולאכפתיות הזאת יש כוח בגלל הבחירה הזאת. אתם יכולים להיות בעלי ברית כשכן, מורה, נהג אוטובוס, שמרטפית, חבר בקהילה. אתם יכולים להיות בעלי ברית כהורה להורה אחר או לילד מחוץ למשפחה שלך. מכל מקום אפשר לשאוף לקשר משמעותי עם הורים וילדים.

קרא עוד...

מיומנה של סבתא תומכת

 סבים וסבתות הם חשובים!

סבים וסבתות מאד חשובים למשפחות שלהם. אנו בעלי ערך עצום בחיי הילדים והנכדים שלנו. הנכדים אוהבים לבלות אתנו וילדינו מכירים תודה עבור תשומת הלב הנוספת, המתנות והמשאבים שאנו מספקים לנכדים שכה יקרים לנו.

אנו מציעים הרבה מאד למשפחות שלנו. אנו מציעים ניסיון, התלהבות ותשומת לבשכולם מאד זקוקים לה. אנו אוהבים את נכדינו באהבה גלוית לב, חופשיים מהדאגות והתפקידים היומיומיים ששוחקים הורים – כמו להגיע בזמן לגן, לצחצח שיניים, לקבוע את החוקים לגבי משחקי וידיאו או ממתקים. כמעט כל סבא או סבתא שדיברתי אתם עונים שמה שאהוב עליהם בלהיות סבתא או סבא זה: "אנחנו יכולים לאהוב אותם בלי סוף ואז ללכת הביתה!"

קרא עוד...

אבות הם הורים מדרגה ראשונה


ילדים מתים על האבא שלהם! הילד שלך אוהב לשמוע את הקול שלך, לראות אותך נכנס הביתה, לשבת לידך סביב השולחן ולשחק איתך כמה שרק אפשר..
אב אחד שאני מכירה סיפר לי איך התינוקת בת ה-15 חודשים שלו טיפסה על המיטה שלהם ב-6:00 בבוקר, זחלה לעברו, הביטה לו בעיניים, ובעדינות דחפה את האצבעות שלה לתוך הנחיריים שלו! הילדים שלך רוצים מגע איתך- עם כולך!
עם זאת להיות אבא זה לא עסק פשוט. תחושת המחויבות שמוטלת עליך לפרנס את משפחתך כרוכה לעיתים בתחושת נואשות: אם לא תהיה לך הכנסה, דברים איומים יקרו למשפחתך.

קרא עוד...

ביי ביי אצבע! ביי ביי מוצץ!

לנו המבוגרים יש דרכים רבות להסיח את דעתנו מתחושות לא נעימות. אנחנו מנענעים ברגל, לועסים קצה של עיפרון, אוכלים משהו ואז עוד משהו, קוראים עיתון או נכנסים קצת לפייסבוק. חלקנו פונים לניקוטין או קפאין, או להרגלים אחרים שאנחנו יודעים שלא טובים לנו.
לפעמים אנחנו מודעים לכך שאנחנו עושים את המעקפים הקטנים הללו כשאנחנו לא מרגישים כל כך חכמים או בטוחים בעצמנו או מלאי תקווה כמו שהיינו רוצים להרגיש. אבל לעיתים קרובות, אנחנו מרגיעים את עצמנו מבלי לשים לב למצבנו הרגשי באותו הזמן. התרגלנו לדפוסים האלו, שנבנו כאשר היה קשה מדי להרגיש רגשות לא נוחים או כאשר הסיטואציות היו בלתי אפשריות.

קרא עוד...

עוד שלום אחד ודי - נפרדים מקשיי הפרידה

   ילדים פורחים כאשר הם מרגישים מחוברים להורים שלהם.

הצורך שלהם להרגיש מחוברים הוא חזק ונמשך כל תקופת הילדות. תחושת הביטחון והחיבור הזו מאפשרת להם ללמוד בקצב נהדר, להתנסות ולשחק באופן מלא, להנות מעצמם ומאחרים ללא היסוס, ולבטוח בטוב שקיים באנשים שהם מכירים.

תחושת הביטחון והחיבור של ילד נשברת בקלות.

עבור תינוקות ופעוטות, הורה שמסתובב לרחוץ ידיים או לשטוף כלים, זו סיבה מספקת לחבל בתחושה שהכל כשורה. בגלל השבריריות הזו, במוקדם או במאוחר, כל ילד חווה רגשות עצב סביב פרידה.

קרא עוד...